Reguliers.net > Alles over de Reguliersdwarsstraat in Amsterdam
Nieuws     Agenda     Foto's
                   


  



NIEUWS - 13 oktober 2025

Burgemeester Halsema opent RITA Community Center



Afgelopen zaterdag opende burgemeester Halsema in de Reguliersdwarsstraat het gloednieuwe RITA Community Center, waar het melden van discriminatie wordt aangevuld met activiteiten ter bestrijding ervan.



Burgmeester Femke Halsema en bestuurslid Eward Koning
voor het nieuw geopende RITA Community Center
(klik ter vergroting)


De opening was heel toepasselijk op 11 oktober, de nationale Coming-Outdag. Voorafgaand werd een groot aantal genodigden ontvangen in de tegenovergelegen galerie WIHH. Daar werden zij welkom geheten door Eward Koning, tot voor kort voorzitter van de ondernemersvereniging van de westelijke Reguliersdwarsstraat en nu bestuurslid van de stichting RITA.

Hij vertelde dat RITA (wat staat voor Report IT Always) werd opgericht tijdens de Amsterdamse Pride van 2024 om iets te doen tegen de toenemende onveiligheid waarmee LHBT'ers in Amsterdam te maken hebben. Om incidenten makkelijk te melden kwam er een website, waarna het aantal meldingen in de afgelopen periode met 500% is gestegen.

Zie ook: Aantal gemelde antihomo-incidenten weer terug op het peil van 2015

Daarnaast wil RITA ook gaan werken aan het voorkomen van discriminatie en zo ontstond het idee voor een eigen, multifunctionele ontmoetingsplek. Middels enkele crowdfundingbijeenkomsten werd daarvoor geld ingezameld van bedrijven en particulieren, aangevuld met een subsidie van de gemeente.



Interieur van het nieuwe RITA Community Center
(klik ter vergroting)


Na twee maanden hard werken werd het RITA Community Center (RCC) gerealiseerd in Konings vroegere kapperszaak WHO CARES. Onder de nieuwe naam WE CARE is daar nog altijd plek voor twee kappers, maar je kan er voortaan ook terecht om af te spreken, te werken en er kan o.a. voorlichting aan schoolklassen worden gegeven.

Voorts zal de ruimte gebruikt worden voor Dress and Dance, om je in een veilige omgeving te kunnen omkleden voor het uitgaan. Koning meldde tenslotte dat er een samenwerking met het COC is aangegaan zodat ook hun bijeenkomsten van senioren, jongeren e.d. in het nieuwe centrum kunnen plaatsvinden.

Met dergelijke activiteiten zal het RITA Community Center ook nog eens bijdragen aan de versterking van de dagfunctie van de Reguliersdwarsstraat, waar het tot nu toe vooral in de avond en nacht druk was.



Interieur van het nieuwe RITA Community Center
(klik ter vergroting)


Na Eward Koning kwam burgemeester Femke Halsema aan het woord. Zij vertelde eerst hoe mooi de nieuwe fototentoonstelling met het werk van Erwin Olaf laat zien hoe bruisend en vrij Amsterdam vroeger was. Zo is het helaas niet meer en discriminatie van LHBT'ers is inmiddels structureel geworden. De succesvolle realisatie van RITA Community Center is dan ook bitterzoet.

Halsema eindigde met de woorden "Het is goed dat er nu een plek is waar we kunnen laten zien dat de queer community in Amsterdam niet alleen levendig vrolijk is, maar ook weerbaar en dit niet accepteert. We gaan samen het gevecht aan en zorgen dat Amsterdam naar voren gaat, toleranter, vrijer, gelijker."

Zie ook: Amsterdam als homohoofdstad

Vervolgens ging het gezelschap naar de overkant van de straat voor de eigenlijke opening. Op aankondiging van Eward Koning en de burgemeester viel het doek voor discriminatie en verscheen van achter een reusachtig blauw-paars-roze-rood doek het nieuwe gemeenschapscentrum, dat vervolgens door de aanwezigen bewonderd kon worden.


De onthulling van het RITA Community Center


Het RITA Community Center is voortaan van woensdag t/m zaterdag geopend van 12.00 t/m 18.00 uur. Voor de agenda en verdere informatie, kijk op de webpagina van het RITA Community Center.

- Dit nieuws verscheen ook bij AT5 - Roze 50+ - NL Magazine - Winq - LHBTIQ+ Weblog - Het Parool


Op 2 oktober werd in Amsterdam Nieuw-West een enigszins vergelijkbaar multifunctioneel centrum geopend onder de naam Queer Hub, in dit geval opgezet vanuit het netwerk Pink Nieuw-West.



Wil je op de hoogte blijven van het Reguliers-nieuws zonder afhankelijk te zijn van Big Tech? Abonneer je dan op onze RSS-feed!




0 reactie(s)


Reageer:









Meer nieuwsberichten:

- Café Bailando geopend, Italieno fastfood gesloten

- Downtown: van lunchroom naar bioscoopfilm en senioreninloop

- Galerie WIHH is weer terug; restaurant Satkara geopend

- WorldPride Amsterdam groots en massaal gevierd

- Dit jaar alleen een Pridefeest in het westelijke deel van de Reguliersdwarsstraat

- Hoe de Reguliers in de afgelopen 15 jaar dé Regenboogstraat van Amsterdam werd




Reguliers.net © 2007-2026
Disclaimer/Privacy
Contact

.