Reguliers.net > Alles over de Reguliersdwarsstraat in Amsterdam
Nieuws     Agenda     Foto's
                   


  



NIEUWS - 6 mei 2026

Bevrijdingsdag eerstmaals gevierd met feestelijke Vrijheidsmaaltijd



In de Reguliersdwarsstraat werd Bevrijdingsdag dit jaar gevierd met een Vrijheidsmaaltijd buiten op straat. Tevens werd een boek gepresenteerd van RITA, het platform waar anti-LHBTQ-incidenten gemeld kunnen worden.



De Vrijheidsmaaltijd in de Reguliersdwarsstraat
(klik ter vergroting)


Vrijheidsmaaltijd buiten op straat

Op 5 mei werd voor het eerst ook in de Reguliersdwarsstraat de nationale Bevrijdingsdag gevierd en wel met een feestelijke Vrijheidsmaaltijd in de open lucht.

Dergelijke maaltijden zijn bedoeld om mensen laagdrempelig met elkaar in gesprek te brengen over onderwerpen die aan 5 mei gerelateerd zijn, zoals vrijheid, tolerantie en saamhorigheid. In Amsterdam waren er Vrijheidsmaaltijden op tientallen locaties verspreid door de stad.

Voor de Vrijheidsmaaltijd in de Reguliersdwarsstraat was, bij hoge uitzondering, een hele lange gedekte tafel midden op straat geplaatst. Er was ruimte voor maar liefst 150 mensen, die waren uitgenodigd door de RITA Community, het Burennetwerk en de stichting Oud Geleerd Jong Gedaan.

Tot de officieuze eregasten behoorden onder meer Siep de Haan, een van de bedenkers van de Amsterdamse Pride, en Frans Monsma, die ooit de beroemde gaycafés April en Havana opende en daarmee de Reguliersdwarsstraat als homo-uitgaansstraat groots op de kaart zette.



De Vrijheidsmaaltijd in de Reguliersdwarsstraat met tussen
de gasten Siep de Haan en Frans Monsma
(klik ter vergroting)


Voordat het eten kwam waren er eerst enkele toespraakjes, onder meer door Aynouk Tan van de RITA Community, voorzitter van de ondernemersvereniging Geert de Natris en Amélie Strens, die als voorzitter van het stadsdeel Centrum benadrukte hoe belangrijk vrijheid voor de stad Amsterdam is en hoe belangrijk de Reguliers is als plek waar iedereen zichzelf kan zijn.

Wat later werd het eerste exemplaar van het RITA-boek (zie hieronder) uitgereikt aan dragqueen Ma'MaQueen en kwam vlak voordat het officiële 5-mei concert begon ook burgemeester Femke Halsema nog snel even langs. Eveneens aanwezig was gravin Eloise, dochter van prins Constantijn en tegenwoordig vooral bekend als influencer via Instagram.

Voor alle gasten stond er ruimschoots water en wijn klaar en was er eerst soep, gevolgd door hamburgers van de populaire keten Fat Phills, die een vestiging vlak om de hoek in de Geelvinckssteeg heeft. Tenslotte was er als toetje een ijsje van het merk Magnum, dat sinds vorig jaar zijn hoofdkantoor aan de Reguliersdwarsstraat 63 heeft.


Borrel ter gelegenheid van het RITA-boek

Na afloop van de Vrijheidsmaaltijd begon om 20.00 uur bij het vorig jaar geopende RITA Community Center (RCC) iets verderop in de straat een borrel om de lancering van het RITA-boek te vieren.

Deze uitgave is getiteld 'De ruimte die we delen. Jouw gids voor een veilige wereld voor iedereen' en omvat maar liefst 400 pagina's, die voor de ene helft in het Engels en voor de andere helft in het Nederlands zijn.



Het RITA Community Center tijdens de borrel
(klik ter vergroting)


Het RITA-boek heeft een zeer gevarieerde inhoud, waaronder korte interviews, tips voor hoe om te gaan met incidenten, uitleg over LHBTQ-gerelateerde termen en begrippen en lijstjes van organisaties en locaties op het gebied van veiligheid, ontmoeting en uitgaan.

Het boek 'De ruimte die we delen' kan voor 24,99 euro worden gekocht in het RITA Community Center in de Reguliersdwarsstraat of online via deze link.



Wil je op de hoogte blijven van het Reguliers-nieuws zonder afhankelijk te zijn van Big Tech? Abonneer je dan op onze RSS-feed!




1 reactie(s)

Door 1 op 11-06-2026 om 18:03 uur:

555




Reageer:









Meer nieuwsberichten:

- Café Bailando geopend, Italieno fastfood gesloten

- Downtown: van lunchroom naar bioscoopfilm en senioreninloop

- Galerie WIHH is weer terug; restaurant Satkara geopend

- WorldPride Amsterdam groots en massaal gevierd

- Dit jaar alleen een Pridefeest in het westelijke deel van de Reguliersdwarsstraat

- Hoe de Reguliers in de afgelopen 15 jaar dé Regenboogstraat van Amsterdam werd




Reguliers.net © 2007-2026
Disclaimer/Privacy
Contact

.